هر متنی را نمی توان داستان نامید
عنوان داستان : انتظار
نویسنده داستان : فایزه مهرابی

از دوردست‌های سرزمینی بنام قلب، از جایی که همیشه پیران موسپید کرده روزگار تلخ، آیینه کاری می‌کردند قلب آدمیان را و  دخترانی دامن پوش که سماع را چه بی نقص  با  پسرانی  دف به دست مست می رفتند،.. شاید در این حوالی بود، در همین  نقطه گنگ زمان، زیر موسیقی خلخال و دف. کاغذی مچاله از عشقی کهن بیداد میکرد که بر آن  با کلماتی پر از اشک  نوشته شده بود. ای دوست داشتنی ترین بی رحم زمان،تولدتت مبارک.
نقد این داستان از : ندا رسولی
خانم مهرابی عزیز سلام
داستان‌نویسی کارِ حساب شده و استادانه‌ و داستان سازه‌ای است که نویسنده وظیفه‌ی مهندسیِ آن را بر عهده می‌گیرد. فرقی نمی‌کند داستان مینی‌مال یا کوتاه و یا رمان داشته باشیم در هر حال ساختِ همه‌ی این‌ها نیاز به مهندسی و علم دارد، مثلِ سایر هنرها. همان‌طور که هر نوشته‌ای شعر نیست و هر صدایی موسیقی، هر متنی را نمی‌توان داستان نامید.
خانم مهرابی شما متن پر احساسی نوشته‌اید اما توجه کنید که داستان را باید بسازید، ریز به ریزش را (شخصیت و فضا و صحنه و پیرنگش و...) و وقتی این اتفاق می‌افتد که نویسنده بتواند ابتدا خودش با جهان داستانی که می‌خواهد بسازد مأنوس شود و صد البته که ساختن نیازمند آگاهی است، تنها با تکیه بر احساسات نمی‌توانید در این قالب ادبی کاری از پیش ببرید.
اعتماد بیش از حد به استعداد و غریزه از آن غولی می‌سازد که مانعِ یادگیری شما می‌شود. اگر فکر می‌کنید استعداد کافی برای این کار را دارید، بعدش حتما باید در پی آموزش باشید. اصلا با خودتان دو دوتا چهارتایی بکنید ببینید اگر از همان پنج سال پیش که این کار را شروع کردید بخواهید دوباره تصمیم بگیرید مثلا بین شعر و دل‌نوشته و داستان، باز هم داستان را انتخاب می‌کنید یا خیر؟
پیشنهاد می‌کنم که به کارگاه‌های آموزش داستان‌نویسی (با اساتید برجسته) بروید. البته صرفا شرکت در این کارگاه‌ها کسی را نویسنده نکرده و نمی‌کند ولی برای داستان‌نویسی نیز همچون هر هنری اصول اولیه‌ای لازم است که می‌توانید آن‌ها را در این کارگاه‌ها بیاموزید یا از کتاب‌های آموزش داستان‌نویسی کمک بگیرید و قطعا خواندن رمان و داستان بسیار مفید خواهد بود.

نوشته‌ی «انتظار» دل‌نوشته‌ای سرشار از احساسات است و اگر منظور نویسنده نوشتنِ داستانی مینی‌مال بوده، متاسفانه این اتفاق نیفتاده. نقشِ کلمات در داستان مینی‌مال بسیار مهم است. خانم مهرابی فکر کنید اگر در نوشته‌ی شما چند کلمه و حتی یکی دو جمله حذف شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ هیچی! چون کلماتِ متن شما تنها منتقل کننده‌ی احساسات هستند و با توجه به این‌که در داستان مینی‌مال توجه به آرایه‌ی ایجاز بحث مهمی است مجالی برای بیان احساسات وجود ندارد. اگر قرار است داستان مینی‌مال بنویسید شما باید این توانایی را داشته باشید که در چند کلمه یا چند خط موقعیتی داستانی و تأثیرگذار برای خواننده ایجاد کنید.
موفق و پیروز باشید.

منتقد : ندا رسولی

داستان کوتاه و رمان نویس، اواخر سال های دبیرستان و دانشگاه با شعر و کمی بعد با داستان کوتاه به حیطه ادبیات وارد می شود آغاز فعالیت جدی داستان نویسی 1393، رشته تحصیلی: شیمی آزمایشگاهی، همکاری با مجلات رشد نوجوان سال تحصیلی (97-98) و (98-99)دیدگاه ها - ۰

برای ارسال نظر وارد پایگاه شوید.

امارگیر وبلاگامارگیر سایتتقویم و ساعت